FSA 2018 | List of Participants

  • Hassan Abdulreda (UdeM)
  • Loïc Albert (UdeM)
  • Étienne Artigau (UdeM)
  • Michael Balogh (Waterloo)
  • Pauline Barmby (Western)
  • Frédérique Baron (UdeM)
  • Sylvie Beaulieu (OMM/UdeM)
  • Julie Bolduc-Duval (Discover the Universe)
  • Elie Bouffard (McGill)
  • Paul Charlton (McGill)
  • Eric Choi (Magellan Aerospace)
  • Robert Content (AAO/Macquarie University)
  • Patrick Côté (NRC)
  • Nicolas Cowan (McGill)
  • Olivier Daigle (Nüvü)
  • Lisa Dang (McGill)
  • James Di Francesco (NRC)
  • Matt Dobbs (McGill)
  • James Doherty (CSA)
  • René Doyon (UdeM)
  • Erick Dupuis (CSA)
  • Jean Dupuis (CSA)
  • Angelina Ermakov (CSA)
  • Sarah Gallagher (Western/CSA)
  • Luigi Gallo (Saint Mary’s)
  • Marie-Lou Gendron-Marsolais (ESO)
  • Robert Gleisinger (U of Victoria)
  • Frédéric Grandmont (ABB)
  • Claire Guimond (McGill)
  • Daryl Haggard (McGill)
  • Olivier Hernandez (Planétarium Rio Tinto Alcan)
  • Jeremy Heyl (UBC)
  • Gary Hinshaw (UBC)
  • Julie Hlavacek-Larrondo (UdeM)
  • Kelsey Hoffman (Bishop’s)
  • Mike Hudson (Waterloo)
  • John Hutchings (NRC)
  • Doug Johnstone (NRC)
  • Victoria Kaspi (McGill)
  • Agata Krupinski (UdeM)
  • David Lafrenière (UdeM)
  • Denis Laurin (CSA)
  • Gilles Leclerc (CSA)
  • Jean-François Lavigne (ABB)
  • Lison Malo (OMM/UdeM)
  • Christian Marois (NRC)
  • Thomas Martin (Université de Laval)
  • Michael Maszkiewicz (CSA)
  • Stanimir Metchev (Western)
  • Jennifer Michels (Magellan Aerospace)
  • Tony Moffat (UdeM)
  • Albert Nguyen
  • Mathieu Ouellet (OMM/UdeM)
  • Nathalie Ouellette (UdeM/CSA)
  • William Percival (Waterloo)
  • Els Peeters (Western)
  • Eric Plourde (UdeM)
  • Duncan Rayner (TSA)
  • Carter Rhea (UdeM)
  • Jesse Rogerson (Ingenium)
  • Annabelle Richard-Laferrière (UdeM)
  • Harvey Richer (UBC)
  • John Ruan (McGill)
  • Jason Rowe (Bishop’s)
  • Neil Rowlands (Honeywell)
  • Samar Safi-Hard (U of Manitoba)
  • Abdel Amir Salah (Polytechnique)
  • Charles Shannon (RASC)
  • Nicole St-Louis (UdeM)
  • Geert Jan Talens (UdeM)
  • Rob Thacker (Saint Mary’s)
  • Simon Thibault (U de Laval)
  • Maxime Vernier (Université de Laval)
  • Chris Willott (U of Victoria)